Jak zmniejszyć podatek od nieruchomości?

10455209_blog

Jak zmniejszyć podatek od nieruchomości? To pytanie dręczy niejednego przedsiębiorcę… Wielu z nich jest na stanowisku, że skoro urząd zaakceptował złożoną przeze mnie deklarację, to znaczy, że prawidłowo opodatkowałem grunty i budynki lub budowle – co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Pamiętajmy, że to przedsiębiorca deklaruje podatek: jeśli zadeklaruje go w zawyżonej wartości, urząd będzie czerpał z tego pożytki, ale z drugiej strony urząd nie ma obowiązku znać dokładnego stanu faktycznego Waszych nieruchomości.

Dzisiaj chcieliśmy Wam pokazać, jak opodatkować grunty zajęte na sieci techniczne. Bardzo często mamy działkę, przez którą przebiega sieć wodociągowa, kanalizacyjna (pod gruntem) czy sieć elektryczna (nad gruntem). Czy i jak zmniejszyć podatek od nieruchomości w tym przypadku?

Grunty, które są zajęte przez jakiekolwiek sieci techniczne, co do zasady, podalegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Ale… podatnikiem nie musi być właściciel tejże sieci (np. właścicielem sieci wodociągowej jest miejsca spółka wodociągowa; sieć przebiega przez działkę, która jest moją własnością – choć nie jest nią sama sieć).

Jeżeli sieć przebiega po gruncie, a więc nad nim (np. rurociąg nad gruntem), podatnikiem jest właściciel gruntu – nawet jeśli nie jest właścicielem sieci. Podatek od nieruchomości w najwyższej stawce musi być odprowadzony od tej części gruntu, nad którą sieć przebiega.

Wyjątkiem od powyższej reguły jest przypadek, kiedy właścicielem gruntu jest Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, – wówczas podatek płaci właściciel sieci.  W tym przypadku grunt  również jest opodatkowany stawką najwyższą.

Jak ustalić powierzchnię gruntów zajętych na sieci techniczne? Najprościej zrobić to, analizując dokumentację projektową danej sieci. Można również posiłkować się opinią biegłego. Ostatecznie możemy tę powierzchnię zmierzyć fizycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.