Zmniejszenie podatku od nieruchomości – kiedy właściwie powstaje obowiązek podatkowy

Aby całościowo przeanalizować zagadnienie „zmniejszenie podatku od nieruchomości” niezbędne jest udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie „kiedy tak właściwie powstaje zobowiązanie w podatku od nieruchomości”? Jest to o tyle ważne, że moment ten jest inny dla gruntów, a inny dla budynków i budowli i w tym drugim przypadku jest pewnym sposobem na zmniejszenie podatku od nieruchomości.

Z zasady obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (czyli np. zakup gruntu).

transformer cabinetW przypadku  natomiast budynków lub ich części oraz budowli obowiązek podatkowy powstaje dopiero od początku roku następującego po roku, w którym budowa wspomnianych obiektów została zakończona lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku albo jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Wystarczy zatem, że nasz budynek zostanie ostatecznie wykończony w dniu 2 stycznia 2015 roku, a wówczas przez cały rok 2015 nie powstaje obowiązek podatkowy – ma on miejsce dopiero 1 stycznia 2016 roku. Dla niektórych jednostek może to być pewien sposób na znalezienie oszczędności – wystarczy bowiem odroczyć moment wykończenia budynku (lub budowli), aby przez całe 12 miesięcy nie stać się podatnikiem podatku od nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.