Zmniejszenie podatku od nieruchomości – wygaśnięcie obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości wygasa wraz z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające powstanie tegoż obowiązku. Chodzi o sytuacje odnoszące się do zdarzeń faktycznych i prawnych, których kierunek jest przeciwny do okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku, np.:

  • sprzedaż nieruchomości lub obiektu budowlanego lub prawa użytkowania wieczystego
  • wygaśnięcie dzierżawy grunty będącego własnością gminy.

Bez względu na to, którego dnia miesiąca zdarzenie ma miejsce, obowiązek podatkowy wygasa z ostatnim dniem tego miesiąca. Osoba, która sprzedała grunt 1 maja 2014 roku płaci podatek od nieruchomości za cały miesiąc maj, również osoba, która zbyła grunt 30 maja 2014 roku – płaci podatek za miesiąc maj.

Powstanie lub wygaśnięcie obowiązku podatkowego w ciągu roku kalendarzowego powoduje, że podatek za dany rok ustala się proporcjonalnie do ilości miesięcy, przez które ciążył na podatniku obowiązek podatkowy.


Przykład. Podatnik, który zbył nieruchomość gruntową o całkowitej powierzchni 120.000 m2 związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej w dniu 15 maja 2014 r. oblicza podatek, którego roczna stawka wynosi 0,80 zł w następujący sposób:

Bez tytułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.