Czy zmniejszenie podatku od nieruchomości w Polsce jest możliwe? Odpowiadamy: jest! Jesteśmy niejednokrotnie świadkami tego, że przedsiębiorcy płacą zbyt wysoki podatek, a potem – nawet po 5 latach – odzyskują jego nadpłatę.
Co prawda, polski system opodatkowania nieruchomości nie jest ani prosty, ani nawet jednolity – ale polski system podatkowy w ogóle nie jest prosty, jednoznaczny ani jednolity… No cóż, skupmy się jednak tylko na podatku od nieruchomości.
Aby możliwe było zmniejszenie podatku od nieruchomości, nie wystarczy znajomość tylko ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli pospolicie mówiąc: o podatku od nieruchomości (choć ustawa ta reguluje także inny daniny lokalne).
System opodatkowania nieruchomości obejmuje trzy kategorie podatku, stąd aby odpowiedzieć na pytanie, jak zmniejszyć podatek od nieruchomości, nie należy posiłkować się jedynie zapisami Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (która definiuje podatek od nieruchomości), ale dodatkowo posiłkować się należy co najmniej ustawą o podatku rolnym i podatku leśnym, gdyż ich przedmiotem jest również posiadanie nieruchomości.
Prof. Leonard Etel w jednej ze swoich publikacji pisze: „Cechą charakterystyczną regulacji prawnej podatków tworzących ten system jest bardzo mała liczba przepisów wykonawczych”. I mimo iż wydawać by się mogło, że jest to akurat bardzo pozytywne dla podatników, w praktyce opodatkowanie nieruchomości gruntowej nie jest już ani tak oczywiste, ani jednoznaczne.
Jednakże optymalizacja podatku od nieruchomości – nawet w przypadku osoby (fizycznej czy prawnej), która prowadzi działalność gospodarczą, jest możliwa. Jednakże odpowiedź na pytanie „Jak zmniejszyć podatek od nieruchomości” wymaga ogromnej wiedzy i przede wszystkim doświadczenia.