Podatek od nieruchomości – zwolnienie gruntów pod wodami

Od 1 stycznia 2016 roku zmianie ulega podatek od nieruchomości (zapis art. 7 ust. 1 pkt. 8a), dotyczący zwolnienia będących własnością Skarbu Państwa gruntów pokrytych wodami jezior o ciągłym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych oraz gruntów zajętych pod sztuczne zbiorniki wodne.

Nowa regulacja zmieniać będzie bowiem grunty będące własnością skarbu państwa:

  • pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior
  • zajęte pod sztuczne zbiorniki wodne – ale z wyjątkiem gruntów przekazanych w posiadanie innym podmiotom niż urzędy morskie, regionalne zarządy gospodarki wodnej lub parki narodowe.

Warto nadmienić, że przepis ten dotyczy zwolnienia, a więc można powiedzieć zmniejszenia podatku od nieruchomości, ale nie stanowi wyłączenia. Jaka jest różnica między tymi dwiema kategoriami? W przypadku wyłączenia Podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji, natomiast w przypadku zwolnienia – taką deklarację należy złożyć.

Co do zasady, składać należy ją do 31 stycznia na dany rok podatkowy. W przypadku, w którym obowiązek podatkowy nastąpił w innym terminie (późniejszym) – deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniającej powstanie obowiązku podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.