Od 1 stycznia 2016 roku w życie wchodzi znowelizowana Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która wnosi istotne zmiany dla przedsiębiorców, szczególnie w zakresie podatku od nieruchomości.
Przede wszystkim zupełnej zmianie ulega art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy, który w dotychczasowym brzmieniu dotyczył wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorcy (tzn. związanych z działalnością gospodarczą) takich budynków, budowli, a nawet gruntów, które ze względów technicznych nie mogły być wykorzystywane ani teraz, ani w przyszłości w prowadzonej działalności.
Jak zmienia się podatek od nieruchomości w 2016 roku? Otóż, po pierwsze ustawodawca zupełnie wyłączą pojęcie względów technicznych. Czy to dobrze? Trudno ocenić, ale chyba jednak przemówił tutaj rozsądek. Dotychczas używane pojęcie „względów technicznych” nie było bowiem nigdzie sprecyzowane. I tak z jednej strony przedsiębiorcy rozumieli je bardzo szeroko, z drugiej strony organom podatkowym trudno było ustosunkować się do konkretnego stanowiska. W orzecznictwie panowało przekonanie „każdy przypadek jest indywidualny”, co w praktyce przekładało się na mnóstwo wątpliwości.
W 2016 roku podatek od nieruchomości nie będzie obejmował jedynie budynków lub budowli albo ich części (a więc już nie gruntów), które są w posiadaniu przedsiębiorcy, ale w stosunku do których została wydana decyzja:
- o nakazie rozbiórki
- organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.
Pamiętajcie jednak, że przepisy wchodzą w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku, a więc jeszcze jest szansa, aby przeprowadzić odpowiednią optymalizację podatku od nieruchomości w Waszej firmie!