Optymalizacja podatku od nieruchomości a polski system podatkowy

Polski system opodatkowania nieruchomości nie jest obwarowany jednolitym aktem prawnym, dlatego też optymalizacja podatku od nieruchomości w firmie wymaga szerokiego zakresu wiedzy.

System opodatkowania nieruchomości obejmuje trzy kategorie podatku, stąd aby odpowiedzieć na pytanie, jak zmniejszyć podatek od nieruchomości, nie należy posiłkować się jedynie zapisami Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (która definiuje podatek od nieruchomości), ale dodatkowo posiłkować się należy co najmniej ustawą o podatku rolnym i podatku leśnym, gdyż ich przedmiotem jest również posiadanie nieruchomości.

Red poppiesProf. Leonard Etel w jednej ze swoich publikacji pisze: „Cechą charakterystyczną regulacji prawnej podatków tworzących ten system jest bardzo mała liczba przepisów wykonawczych”. I mimo iż wydawać by się mogło, że jest to akurat bardzo pozytywne dla podatników, w praktyce opodatkowanie nieruchomości gruntowej nie jest już ani tak oczywiste, ani jednoznaczne.

Jednakże optymalizacja podatku od nieruchomości – nawet w przypadku osoby (fizycznej czy prawnej), która prowadzi działalność gospodarczą, jest możliwa. Jednakże odpowiedź na pytanie „Jak zmniejszyć podatek od nieruchomości” wymaga ogromnej wiedzy i przede wszystkim doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.