Jak zmniejszyć podatek od nieruchomości – przesłanki techniczne

Z dniem 1 stycznia 2016 roku w życie weszła  znowelizowana Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, która wniosła istotne zmiany dla przedsiębiorców, szczególnie w zakresie zagadnienia: jak zmniejszyć podatek od nieruchomości?

Przede wszystkim zupełnej zmianie ulega art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy, który w dotychczasowym brzmieniu dotyczył wyłączenia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości będących w posiadaniu przedsiębiorcy (tzn. związanych z działalnością gospodarczą) takich budynków, budowli, a nawet gruntów, które ze względów technicznych nie mogły być wykorzystywane ani teraz, ani w przyszłości w prowadzonej działalności.

Od stycznia 2016 r. ustawodawca zupełnie wyłączył pojęcie względów technicznych. Czy to dobrze? Trudno ocenić, ale chyba jednak przemówił tutaj rozsądek. Dotychczas używane pojęcie „względów technicznych” nie było bowiem nigdzie sprecyzowane. I tak z jednej strony przedsiębiorcy rozumieli je bardzo szeroko, z drugiej strony organom podatkowym trudno było ustosunkować się do konkretnego stanowiska. W orzecznictwie panowało przekonanie „każdy przypadek jest indywidualny”, co w praktyce przekładało się na mnóstwo wątpliwości.

Zatem jak zmniejszyć podatek od nieruchomości?

Znowelizowany podatek od nieruchomości nie obejmuje jedynie budynków lub budowli albo ich części (a więc już nie gruntów), które są w posiadaniu przedsiębiorcy, ale w stosunku do których została wydana decyzja:

  • o nakazie rozbiórki
  • organu nadzoru górniczego, na podstawie której trwale wyłączono budynek, budowlę lub ich części z użytkowania.

Pamiętajcie jednak, że przepisy weszły w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku, a więc jeszcze jest szansa, aby przeprowadzić odpowiednią optymalizację podatku od nieruchomości w Waszej firmie! Możecie zmniejszyć podatek od nieruchomości w dalszym ciągu za lata 2011 – 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.